Jak jistě víte, svou podhoubařskou činnost jsem ukončil. Navázal však na mne Petr Bláha, který za mé skromné pomoci a porady dále pěstuje sadbu hlívy ústřičné. Sadba je k objednání v tomto eshopu https://www.hlivasadba.cz/   Ing. Vlastimil Šavelka

► MODERNÍ PĚSTOVÁNÍ HLÍVY NA SLÁMĚ A ŠTĚPKÁCH STUDENOU CESTOU

Z mého vlastního výzkumu vznikla ta nejsnadnější metoda pěstování hlívy na slámě a štěpkách bez použití vařící vody.

Pro přípravu 10 kg hlívového substrátu je potřeba velký silný průhledný plastový pytel, jakákoli čistá a neplesnivá obilná sláma (nebo štěpky z listnatého dřeva), studená voda a nehašené vápno. 

Pěstování hlívy s vápnem - materiál k namáčení 1

Poměr jednotlivých složek jsem vyzkoumal, odzkoušel a přesně stanovil takto:

  1. sláma nebo štěpka nebo hoblovačky z listnatého dřeva: 3 kg
  2. studená voda: 7 l
  3. nehašené vápno: 70g

Vápno rozmíchejte ve studené vodě a roztok vlijte do pytle se suchým materiálem. Pytel pevně zavažte provázkem a položte vodorovně. Červená čára ukazuje hladinu vápenné vody. Za občasného převracení pytle na druhý bok nechte namáčet 24 hodin. Vápenná voda se bude přelévat zhora dolů a postupně tak namočí, změkčí a dezinfikuje veškerý materiál. Veškerá voda vsákne a  nebude potřeba slévat. Případný malý zbytek vápenné vody (cca 2 dcl na dně pytle není na závadu).

Pěstování hlívy s vápnem - namáčení 2

Následně si připravte ►zrnitou sadbu hlívy ústřičné pro naočkování. Na 10 kg namočeného materiálu stačí jedno balení 0,7 litru.

Pěstování hlívy s vápnem - namočeno před očkováním 3

Sadbu rozmačkejte a pokuste se ji rovnoměrně smísit se slámou nebo štěpkou. Obsah pytle s citem stlačte a zavažte napevno provázkem. Tlustým hřebíkem nahusto propíchejte fólii, aby podhoubí mohlo dýchat. Mělo by stačit cca 50 dírek po celém povrchu pytle. 

 Pěstování hlívy s vápnem - rozmačkaná sadba 4         Pěstování hlívy s vápnem - propíchat fólii 6                 

Následuje teplá fáze (růst podhoubí od naočkování po zbělení celého pytle).

Naočkovaný pytel uložte na teplejší místo (18-22°C). Zda bude světlo nebo tma, to je lhostejné. Když se všechno zdaří, zhruba po měsíci až měsíci a půl je pytel úplně bílý a krásně prorostlý podhoubím. Na konci teplé fáze prořežte do fólie 3-4 křížkové otvory na každé straně a přemístěte k plození.

    Pěstování hlívy s nehašeným vápnem - den 14 (1)   Pěstování hlívy s nehašeným vápnem - konec inkubace (1)

 

Studená světlá fáze (tvorba plodnic)

Zcela prorostlý a bílý pytel přemístěte na chladnější místo s teplotou kolem 10°C. Zde už ovšem musí být světlo, ale nikoli přímé slunce. Zhruba za dva týdny byste se měli dočkat svých hub, které porostou dírami ven. 

 

Pěstování hlívy s nehašeným vápnem - plození (1)

Vlhkost pro rostoucí plodnice zajišťujte pravidelným rosením. Po sklizni otvory po houbách zalepte izolepou a přeneste substrát asi na dva týdny na původní teplejší místo. Tam bude podhoubí odpočívat a sbírat síly k nové tvorbě plodnic. Pak opět do chladu a celé by se to mělo opakovat. Obvykle se dosahuje dvou až tří sklizní s odstupem několika týdnů. Vyplozený substrát lze zkompostovat.


Při ►staromódním pěstování hlívy ústřičné na slámě je nejvíce obtěžujícím krokem propařování vařící vodou, protože je to:

  • nebezpečné (vydrží pytel styk s horkou vodou?, neopařím se?)
  • drahé (je nutno přivést k varu 20-30 litrů vody)
  • málo čisté (vůně spařené slámy se do bytu nehodí..., co se špinavou vodou slitou ze slámy?)

Dezinfekce  je však velmi důležitá, aby namočená sláma neplesnivěla a s ní i podhoubí. "Šavelkova studená dezinfekce slámy" odstraňuje všechny problémy. Je tak nová, elegantní, jednoduchá, rychlá, čistá a úsporná, že si ji zamilujete.

► Chci odměnit dobré návody na pěstování hlívy částkou 100,- Kč (odkaz směřuje do platební brány)