► MODERNÍ PĚSTOVÁNÍ HLÍVY NA SLÁMĚ STUDENOU CESTOU BEZ PROPAŘOVÁNÍ

Z vlastního výzkumu vznikla ta nejsnadnější metoda pěstování hlívy na slámě bez použití vařící vody.

Pro přípravu 10 kg hlívového substrátu je potřeba velký silný průhledný plastový pytel, jakákoli čistá a neplesnivá obilná sláma, studená voda a nehašené vápno. 

Pěstování hlívy s vápnem - materiál k namáčení 1

Poměr jednotlivých složek jsem vyzkoumal, odzkoušel a přesně stanovil takto:

  1. sláma: 3 kg
  2. studená voda: 7 l
  3. nehašené vápno: 70g

Vápno rozmíchejte ve studené vodě a roztok vlijte do pytle se slámou. Pytel pevně zavažte provázkem a položte vodorovně. Červená čára ukazuje hladinu vápenné vody. Za občasného převracení pytle na druhý bok nechte namáčet 24 hodin. Vápenná voda se bude přelévat zhora dolů a postupně tak namočí, změkčí a dezinfikuje veškerou slámu. Ta nakonec vsaje téměř veškerou vodu a nic nebude potřeba slévat. Případný malý zbytek vápenné vody (cca 2 dcl na dně pytle není na závadu).

Pěstování hlívy s vápnem - namáčení 2

Druhý den si připravte ►zrnitou sadbu hlívy ústřičné pro naočkování. Na 10 kg slámy stačí jedno balení 0,7 litru.

Pěstování hlívy s vápnem - namočeno před očkováním 3

Sadbu rozmačkejte a naočkujte s ní slámu. Vnořte ruku do pytle, odtáhněte slámu od stěny pytle a vsypte hrstku sadby. Naočkujte tak celý povrch slámy, obsah pytle dobře stlačte a zavažte napevno provázkem. Tlustým hřebíkem propíchejte rovnoměrně fólii, aby podhoubí mohlo dýchat. Přibližně 20 otvorů dostačuje.

 Pěstování hlívy s vápnem - rozmačkaná sadba 4         Pěstování hlívy s vápnem - propíchat fólii 6                 

Následuje teplá fáze (růst podhoubí od naočkování po zbělení celého pytle).

Naočkovaný pytel uložte na teplejší místo (18-22°C). Zda bude světlo nebo tma, to je lhostejné. Když se všechno zdaří, zhruba po měsíci až měsíci a půl je pytel úplně bílý a krásně prorostlý podhoubím. Na konci teplé fáze prořežte do fólie 3-4 křížkové otvory na každé straně a přemístěte k plození.

    Pěstování hlívy s nehašeným vápnem - den 14 (1)   Pěstování hlívy s nehašeným vápnem - konec inkubace (1)

 

Studená světlá fáze (tvorba plodnic)

Zcela prorostlý a bílý pytel přemístěte na chladnější místo s teplotou kolem 10°C. Zde už ovšem musí být světlo, ale nikoli přímé slunce. Zhruba za dva týdny byste se měli dočkat svých hub, které porostou dírami ven. 

 

Pěstování hlívy s nehašeným vápnem - plození (1)

Vlhkost pro rostoucí plodnice zajišťujte pravidelným rosením. Po sklizni otvory po houbách zalepte izolepou a přeneste substrát asi na dva týdny na původní teplejší místo. Tam bude podhoubí odpočívat a sbírat síly k nové tvorbě plodnic. Pak opět do chladu a celé by se to mělo opakovat. Obvykle se dosahuje dvou až tří sklizní s odstupem několika týdnů. Vyplozenou slámu lze zkompostovat.


Při ►staromódním pěstování hlívy ústřičné na slámě je nejvíce obtěžujícím krokem propařování slámy vařící vodou, protože je to:

  • nebezpečné (vydrží pytel styk s horkou vodou?, neopařím se?)
  • drahé (je nutno přivést k varu 20-30 litrů vody)
  • málo čisté (vůně spařené slámy se do bytu nehodí..., co se špinavou vodou slitou ze slámy?)

Dezinfekce slámy je však velmi důležitá, aby namočená sláma neplesnivěla a s ní i podhoubí. "Šavelkova studená dezinfekce slámy" odstraňuje všechny problémy. Je tak nová, elegantní, jednoduchá, rychlá, čistá a úsporná, že si ji zamilujete.