Lze použít silikon pro zalepení hlívových očkovacích kolíčků?

Při očkování dřeva hlívou ústřičnou metodou ►"tří kroků" je na závěr potřeba očkovací kolíčky zabezpečit proti vysychání. To se tradičně dělá teplým voskem. Což o to - na polenu, které lze položit to za bezvětří není velký problém. Ovšem na svislých plochách pařezů to je vlastně nemožné, nebo to vyžaduje andělskou trpělivost.

Práci výrazně usnadňují ►suché uzavírací kolíčky. Nabízí se myšlenka použití studených tmelů, které mívá kutil doma. Jak však tmely reagují s podhoubím hlívy, neškodí mu? To bylo zcela nejasné a proto jsem založil pokus. 

 

Silikonu a akrylu jsem dával největší šanci. Další tmel je chemický, rozpouštědlový a poslední je asfaltový tmel na střechy. Druhé dva měly ukázat zda a kde je pro podhoubí hlívy nějaká hranice života.

Zkouška jak reagují různé tmely s podhoubím hlívy

 

Naočkoval jsem stejné dřevo stejnou sadbou a ve stejnou chvíli, rozdílné je tedy jen uzavření otvorů se sadbou. Se všemi tmely se pracovalo snadno a rychle. 

Zkouška jak reagují různé tmely s podhoubím hlívy, založení pokusu

 

Na samostatném špalíku jsem ještě otestoval horký silikon z tavné pistole. Jak to, že mi tento nápad tak dlouho unikal?

Použití silikonové pistole k zalepení očkovacích kolíčků hlívy ve dřevě

 

A za dva týdny? Žádný z tmelů podhoubí hlívy nezahubil. Sanitárním silikonem se podhoubí prokousávalo úplně nejpomaleji, akrylem velmi dobře a rychle, chemickým tmelem tak nějak a světe div se! - prorostlo i asfaltem.

Zalepení očkovacích kolíčků různými druhy lepidel a tmelů - výsledek

 

Na závěr tedy lze napsat, že pro zalepení otvorů s očkovacími kolíčky doporučuji použít akrylový tmel a nebo horký silikon z tavné pistole. 


Někdo ovšem tu andělskou trpělivost má a mravenčí práci s voskem odvede, což lze jen obdivovat. (foto P. Hartlich)

Pracné voskování očkovacích kolíčků hlívy na svislé ploše

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení