Červen - jak si jednoduše vyrobit vlastní jednorázovou sadbu hlívy?

Občas najdete v přírodě kapitální hlívu a říkáte si - kdybych si ji tak dokázal přenést do své zahrady, kdybych si ji uměl rozmnožit... Výroba zrnité sadby je však složitá. Ukážu vám jednoduchou metodu jak si připravit vlastní sadbu hlívy. Je to rychlé, spolehlivé a všechny potřeby najdete doma.

Upozorňuji však, že výsledkem je jednorázová sadba, kterou obvykle nelze dále množit. Přece jen je vypěstovaná za nesterilních podmínek. Profi sadbě vyrobené v mé laboratoři se sice nevyrovná, ale pro zahrádkářskou potřebu stačí.

 

  • Potřebujete klobouček hlívy, čím čerstvější tím lepší. Kousek obyčejného krabicového kartonu, nožík a fólii nebo plastový sáček.

 

Potřeby pro vypěstování vlastní sadby hlívy má doma každý

  • Karton dejte na pár minut namočit do vody. Pak sloupněte jednu vrchní hladkou vrstvu a zahoďte. Budete tedy mít spodní hladkou vrstvu a vlnitou (prostřední) vrstvu lepenky. Z nožky hlívy nakrájejte malé kousky a rovnoměrně rozložte na mokrý karton. Má hlíva na nožce bílé chlupy? Tím lépe!

Kousky hlívy rozprostřené na kartonu

  • Karton zaviňte do ruličky a zmáčkněte tak, aby kousky hlívy měly kontakt s papírem.

Karton s kousky hlívy s citem zaviňte

  • Zabalte do fólie a uložte do tepla. Pokojová teplota cca 20°C je akorát.

Zabalte do fólie a za 10 dní budete mít vlastní podhoubí hlívy

  • Zhruba po 10 dnech byste měli vidět takový výsledek. 

 

Fotka uživatele Houbař Vlastimil Šavelka.      Fotka uživatele Houbař Vlastimil Šavelka.

 

  • No a takhle to vypadá uvnitř po rozbalení. Z kousků hlívy se rozrostlo podhoubí a kolonizuje papír. Sadbou v této podobě můžete očkovat slámu i dřevo. Pro očkování slámy roztrhejte karton s podhoubím na menší kousky a promíchejte se slámou. Při očkování dřeva použijte metodu "pod pokličku" nebo "sekyrkovou". Jen místo klasické zrnité sadby vložte na dřevo svoji vlastní sadbu kartónovou.

Rozrostlé podhoubí hlívy ústřičné, způsobilé pro očkování slámy i dřeva


Jako všechno i tato metoda má svá pro a proti. 

Pro:  je to jednoduché, v podstatě zdarma, získáte houbařské pěstitelské sebevědomí a zase o trošku víc porozumíte životu hub

Proti: sadbička je jednorázová až amatérská, nelze ji trvale dále množit, dobře funguje pouze u hlívy ústřičné a plicní