Jak jistě víte, svou podhoubařskou činnost jsem ukončil. Navázal však na mne Petr Bláha, který za mé skromné pomoci a porady dále pěstuje sadbu hlívy ústřičné. Sadba je k objednání v tomto eshopu https://www.hlivasadba.cz/   Ing. Vlastimil Šavelka

► OČKOVÁNÍ VYSOKÝCH PAŘEZŮ A TRADIČNÍ METODA POD POKLIČKU

Jak naočkovat hlívu na vysokých pařezech nebo jen pomocí sekery?

 

Metoda "klínková" je vhodná pro vyšší pařezy.

Na vyšších pařezech bývá jedna horní poklička málo (viz níže). Velmi dobře se pak uplatní metoda "pod klínek". Vyřízněte klínek (jako když se kácí strom), vložte sadbu a uzavřete ji vyříznutým dřevem. Doporučuji pak celý pařez zajistit proti vyschnutí sadby igelitovým pytlem nebo stahovací fólií. Hezky je to vidět na tomto snímku.

Pěstování hlívy na vysokých pařezech - metoda klínková

 

Metoda "pod pokličku" - tradiční očkování jak ho známe už od 80. let.

Použijete klasickou zrnitou sadbu. Jedno balení zrnité sadby 0,7 litru vystačí zhruba na 3-4 pokličky o průměru 20 cm. Připravte si motorovou pilu, kladivo, hřebík, nějakou fólii nebo lepící pásku (izolepu).

Tradiční očkování hlívy pod pokličku - používané už od 80. let

Odřízněte z kraje špalku asi 5 cm tlustou pokličku. Sadbu rozmělněte na menší hrudky a  rozprostřete na řeznou plochu. Nesnažte se rozmělnit sadbu "do mrtě", na jednotlivá zrnka. Hrudky jsou mnohem lepší, podhoubí lépe regeneruje a obráží (v jednotě je síla - to věděl už kníže Svatopluk).  Pokud jste po odřezání pokličky ještě špalek křížemkrážem "poškrábali" motorovou pilou, sadba těsněji přilne k povrchu dřeva a to je jen dobře. Přiklopte zpátky pokličku a přitlučte ji hřebíkem. Řeznou spáru obalte fólií nebo lepící páskou, zabráníte tak vysychání sadby. Špalek touto metodou můžete očkovat z jedné nebo z obou stran.

 

Na tomto obrázku je dobře vidět oboustranná poklička i uložení do hlíny na stinném a vlhkém místě.

Pokličky z obou stran

 

Lepící pásku zhruba v říjnu odstraňte ať hlívičky mohou na svět.

Detail naočkování hlívy pod pokličku pomocí zrnité sadby

 

Metoda "sekyrková" - nouzová metoda očkovaní dřeva.

Nemáte ani vrtačku ani motorovou pilu? Tak si připravte sekyru, drát či provaz a fólii. Rozštípněte špalek na dvě poloviny, mezi ně nasypte zrnitou sadbu , zase je k sobě připevněte drátem a špalek obalte fólií.

 

Pravidla pro výběr dřeva a uložení naočkovaných špalků jsou vždy stejná a píše se o nich v horní a spodní části ► tohoto článku .

► Chci odměnit dobré návody na pěstování hlívy částkou 100,- Kč (odkaz směřuje do platební brány)