Vyrostly podivné plodnice hlívy. Co s tím?

Při pěstování hlívy na slámě či štěpce občas vyrostou nenormálně tvarované plodnice. Není to žádná tragédie a nápravu lze obvykle zajistit změnou pěstebních podmínek. Pěstitelé hlívy na dřevě se s takovým problémem nesetkávají. Špalky mají uložené venku v zahradě a ty správné podmínky zajišťuje sama příroda.

Existují dvě základní růstové abnormality, pro sebe jsem si je pojmenoval "korál" a "chobotnice". Vypadají různě a značí rozdílný problém v pěstebním prostředí.

  • "Korál" je temnostní plodnice hlívy ústřičné. Ačkoli houby nepotřebují světlo ke své výživě (nefotosyntetizují), je pro ně důležité k řízení hormonálních a enzymatických procesů a pro správný vývoj plodnic. Tyto plodnice jsou neplodné, nemají schopnost tvořit výtrusy. Pro nápravu je potřeba zajistit osvětlení po dobu alespoň 8 hodin denně, ať už přirozeným nebo umělým světlem. K umělému osvětlení lze použít všechny druhy svítidel - klasické žárovky, trubicové zářivky nebo moderní LEDky.

Netypická plodnice hlívy - typ korál

 

Keříčkovitá temnostní plodnice hlívy ústřičné

 

  • "Chobotnice" je plodnice hlívy vyrostlá při nedostatečné výměně vzduchu. Od "korálu" se liší protáhlými trubkovitými zkroucenými nožkami a náznaky kloboučků. V období plození je hlíva citlivá na vysokou hladinu oxidu uhličitého, lidově řečeno na zatuchlý vzduch. Pro nápravu je potřeba zajistit pravidelné větrání, nikoli však průvan.

netypické plodnice hlívy - chobotnice

V obou případech se jedná pouze o vzhledové vady a přestože takové hlívy ke spotřebě příliš nelákají, jsou nezávadné a bez problémů zpracovatelné. Můžete je třeba nakrájet do polévky nebo usušit a rozemlít na prášek.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení