Výhoda zimního očkování hlívou

Čas začátku pěstování hlívy na dřevě nezřídka rozhoduje o tom zda svou první úrodu sklidíte už na podzim v roce očkování a nebo až napřesrok. Představte si dvě situace, dva houbaře.

 

  • První je zahrádkář klasik a s pěstováním čehokoliv začíná zásadně na jaře. Po zmrzlých mužích naočkuje dřevo hlívou a uloží do země na zahradě.  Venkovní teploty jsou v tu dobu sice příznivé, ale kolísavé a rozhodně nedosahují trvale ve dne v noci 18° - 20°C. Do podzimu (kdy by se mohla objevit první, byť jen skromná úroda) zbývá 5-6 měsíců. Pokud se první plodnice neobjeví, objeví se určitě napřesrok. Ovšem nikoli na jaře! Hlíva plodí jen v chladných obdobích roku. Za tepla roste a sílí pouze podhoubí. Celé další jaro a léto tedy první houbař čeká na ochlazení a v říjnu se konečně dočká. Očkoval v květnu a sklízel v říjnu následujícího roku - tedy za 18 měsíců.

 

  • Druhý je houbař pokrokář, který si nechá poradit od zkušených. Naočkuje dřevo v zimě (např. v prosinci) a uloží v igelitovém pytli k prorůstání do kotelny. V tu dobu se už pilně topí, teplota u kotle může dosahovat celodenně třeba i k 18°- 20°C. Ideální podmínky pro rozrůstání podhoubí. Po zmrzlých mužích vyndá naočkované dřevo z igelitového pytle a zakope polovinou do hlíny na zahradě. Špalek je nádherně potažený bílým podhoubím hlívy, to už má totiž za sebou 4 měsíce růstu v ideálních podmínkách. Do podzimu zbývá ještě dalších 5-6 měsíců růstu podhoubí hlívy. Po ochlazení sklidí houbař pokrokář svou první úrodu po 10 měsících od očkování.

 

Jak správně uložit naočkovaný špalek k zimnímu prorůstání se dočtete v článku ►Pěstování hlívy na podzim, v zimě a předjaří. Na jaře vypadají "rychlené" špalky obvykle nějak takto:

  Buk naočkovaný kolíčkovou sadbou hlívy. Uloženo do pytle k zimnímu prorůstání. Je nádherně vidět jak se podhoubí rozrůstá celoplošně pod kůrou a na čele špalku už vykukuje.  Dřevo naočkované hlívou a přes zimu rychlené ve sklepě. Zabaleno do fólie. Po několika měsích růstu podhoubí v teple je připraveno k instalaci do zahrady.

Po období zimního rychlení je špalek nádherně porostlý podhoubím hlívy  Bukový špalek naočkovaný hlívou v zimě. Na jaře je krásně porostlý podhoubím a připravený k zakopání na zahradě.

 

Zimní očkování hlívy nabízí výhodu ohromného časového náskoku. Uvědomte si, že i několik týdnů "rychlení" v zimě může urychlit první sklizeň o tři čtvrtě roku. Začátek pěstování hlívy ústřičné v zimě proto vřele doporučuji. 


 

 

Na závěr si přečtěte skutečný příběh skutečného amatérského houbaře pana inženýra Pavla Č., který rovněž začínal s pěstováním hlívy v zimě. Úspěšně.

Zimní příprava - polena naočkovaná hlívou jsou uložená v misce s vodou. Miska je umístěna v kotelně s celodenní teplotou 23°C. Stálá vlhkost a vysoká teplota umožňují velmi bujný růst podhoubí hlívy.

 

"Špalky délky 15-30 cm jsem nařezal metodou "pod pokličku" z jedné strany. Špalky jsem postavil do misek s trochou vody a vše dal do velkého igelitového rukávu, který jsem uzavřel a chodím občas větrat. To jsem vše dle vašeho návodu založil ve sklepě s kotlem dne 15.12.2015. Ve sklepě bylo v průměru okolo 23°C a vlhkost vzduchu cca 60%. Snímek s narostlým podhoubím na špalcích je z 8.1.2016. To je cca za 23 - 24 dní.

K dnešnímu datu je stav podhoubí na špalcích stabilizovaný. Občas rukáv vyvětrám, vodu dolévat nemusím.

Před rokem jsem se pokoušel kolíčkovou sadbou ze supermarketu o pěstování hlívy na špalcích, bez úspěchu (ani ťuk). Oceňuji především kvalitu a sílu vaší sadby - to vidíte na snímcích. Vlevo jsou špalky břízy, uprostřed snímku je za břízou špalek ryngle a napravo je špalek třešně. Ta ryngle obrůstá pomaleji."