Výhoda zimního očkování hlívou

Čas začátku pěstování hlívy na dřevě nezřídka rozhoduje o tom zda svou první úrodu sklidíte už na podzim v roce očkování a nebo až napřesrok. Představte si dvě situace, dva houbaře.

 

  • První je zahrádkář klasik a s pěstováním čehokoliv začíná zásadně na jaře. Po zmrzlých mužích naočkuje dřevo hlívou a uloží do země na zahradě.  Venkovní teploty jsou v tu dobu sice příznivé, ale kolísavé a rozhodně nedosahují trvale ve dne v noci 18° - 20°C. Do podzimu (kdy by se mohla objevit první, byť jen skromná úroda) zbývá 5-6 měsíců. Pokud se první plodnice neobjeví, objeví se určitě napřesrok. Ovšem nikoli na jaře! Hlíva plodí jen v chladných obdobích roku. Za tepla roste a sílí pouze podhoubí. Celé další jaro a léto tedy první houbař čeká na ochlazení a v říjnu se konečně dočká. Očkoval v květnu a sklízel v říjnu následujícího roku - tedy za 18 měsíců.

 

  • Druhý je houbař pokrokář, který si nechá poradit od zkušených. Naočkuje dřevo v zimě (např. v prosinci) a uloží v igelitovém pytli k prorůstání do kotelny. V tu dobu se už pilně topí, teplota u kotle může dosahovat celodenně třeba i k 18°- 20°C. Ideální podmínky pro rozrůstání podhoubí. Po zmrzlých mužích vyndá naočkované dřevo z igelitového pytle a zakope polovinou do hlíny na zahradě. Špalek je nádherně potažený bílým podhoubím hlívy, to už má totiž za sebou 4 měsíce růstu v ideálních podmínkách. Do podzimu zbývá ještě dalších 5-6 měsíců růstu podhoubí hlívy. Po ochlazení sklidí houbař pokrokář svou první úrodu po 10 měsících od očkování.

 

Jak správně uložit naočkovaný špalek k zimnímu prorůstání se dočtete v článku ►Pěstování hlívy na podzim, v zimě a předjaří. Na jaře vypadají "rychlené" špalky obvykle nějak takto:

  Buk naočkovaný kolíčkovou sadbou hlívy. Uloženo do pytle k zimnímu prorůstání. Je nádherně vidět jak se podhoubí rozrůstá celoplošně pod kůrou a na čele špalku už vykukuje.  Dřevo naočkované hlívou a přes zimu rychlené ve sklepě. Zabaleno do fólie. Po několika měsích růstu podhoubí v teple je připraveno k instalaci do zahrady.

Po období zimního rychlení je špalek nádherně porostlý podhoubím hlívy  Bukový špalek naočkovaný hlívou v zimě. Na jaře je krásně porostlý podhoubím a připravený k zakopání na zahradě.

 

Zimní očkování hlívy nabízí výhodu ohromného časového náskoku. Uvědomte si, že i několik týdnů "rychlení" v zimě může urychlit první sklizeň o tři čtvrtě roku. Začátek pěstování hlívy ústřičné v zimě proto vřele doporučuji. 


 

 

Na závěr si přečtěte skutečný příběh skutečného amatérského houbaře pana inženýra Pavla Č., který rovněž začínal s pěstováním hlívy v zimě. Úspěšně.

Zimní příprava - polena naočkovaná hlívou jsou uložená v misce s vodou. Miska je umístěna v kotelně s celodenní teplotou 23°C. Stálá vlhkost a vysoká teplota umožňují velmi bujný růst podhoubí hlívy.

 

"Špalky délky 15-30 cm jsem nařezal metodou "pod pokličku" z jedné strany. Špalky jsem postavil do misek s trochou vody a vše dal do velkého igelitového rukávu, který jsem uzavřel a chodím občas větrat. To jsem vše dle vašeho návodu založil ve sklepě s kotlem dne 15.12.2015. Ve sklepě bylo v průměru okolo 23°C a vlhkost vzduchu cca 60%. Snímek s narostlým podhoubím na špalcích je z 8.1.2016. To je cca za 23 - 24 dní.

K dnešnímu datu je stav podhoubí na špalcích stabilizovaný. Občas rukáv vyvětrám, vodu dolévat nemusím.

Před rokem jsem se pokoušel kolíčkovou sadbou ze supermarketu o pěstování hlívy na špalcích, bez úspěchu (ani ťuk). Oceňuji především kvalitu a sílu vaší sadby - to vidíte na snímcích. Vlevo jsou špalky břízy, uprostřed snímku je za břízou špalek ryngle a napravo je špalek třešně. Ta ryngle obrůstá pomaleji."

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení