Jak snadno a rychle zavoskovat kolíčkovou sadbu? Vhodné zejména při očkování pařezů.

Pokud jste někdy očkovali pařez s kořeny za pomocí kolíčkové sadby hlívy metodou "tří kroků", pak jste jistě narazili na problém jak zavoskovat otvory na svislé ploše pařezu. Otvory pro očkovací kolíčky se totiž vrtají přes kůru.

Obvykle jsem vám radil obalit celý pařez strečovou fólií, pokud má dost hladkou kůru na to, aby fólie přilnula. Tak lze ochránit před vysycháním všechny očkovací kolíčky najednou. Nebo jsem radíval vyvrtat hlubší otvory, kolíčky popustit hlouběji a zaťuknout je suchými nábytkářskými kolíky o průměru 8mm. Ty jsou k dostání v železářství za pár korun.

Pokud jste se ptali na "studené zalepení" např. pomocí silikonu, odpovídal jsem poctivě: nevím. Nikdy jsem to nezkoušel a nevím tedy zda není silikon pro podhoubí toxický. Stejně zdrženlivě jsem se vyjadřoval i ke štěpařskému vosku, protože některý obsahuje fungicidní (tedy protihoubovou) přísadu.

Pan Ing. Pavel Čech z Plzeňska shodou náhod narazil na zvláštní druh svíček, které umožňují studené zavoskování ve svislé poloze a řeší tuto nemilou komplikaci. Podělil se se mnou o tuto zkušenost a svolil, abych se i já rozdělil s vámi - pěstiteli hlívy. Toto je příběh zlepšováku.

 


 

"...tentokrát jsem se rozhodl tvrdě vzdorovat počasí  a tak jsem všechny plně rozkvetlé meruňky obalil agrotextilií a ke kmenům jsem uložil svíčky narychlo zakoupené v Hornbachu. Výsledek byl pozoruhodný - svíčkám rychle vyhořel knot a v kelímku zůstalo spousta nevyhořeného parafínu. Stejně jako v minulém roce, ze stovek či tisíců květů zbylo jen asi 20 meruněk, které možná dozrají, když nepřijdou monilie a kroupy.

Vše špatné je vždy k něčemu dobré. Uklízel jsem tuhle ze zahrady ty šmejdovské svíčky z Hornbachu, které měly garanci hoření po dobu asi 8 hodin a zjistil jsem k mému úžasu, že kelímky jsou najednou úplně prázdné, nevyhořelý parafín prostě najednou zmizel. Rozuzlení bylo rychlé, přihnal se totiž ke mně náš jezevčík a začal znova vylizovat již jednou vylízané kelímky. V tu chvíli se mně "rozsvítilo" a know-how bylo na světě. A tak jsem o minulém víkendu vzal vrtačku, kladívko, 150 kolíčků a jednu "výbornou" svíci z Hornbachu a ověřil jsem funkčnost metody v terénu. Metodou "studeného zamazávání" jde práce mnohem rychleji od ruky a je úplně jedno, jestli fouká silný vítr, který zhasí každou svíčku, nebo jestli pracujete na špatně přístupném místě či na svislém torzu stromu. Připojuji několik fotek z terénu, které asi mnoho neříkají, včera jsem proto zblízka nafotil ještě aplikaci na ořešáku včetně maskování místa očkování. Konzistence "materiálu" je myslím dostatečně zřejmá z fotek.

 

Měkký vosk vhodný pro studené zalepení očkovacích kolíčků hlívy   

Dnes jsem navštívil plzeňský HORNBACH a zjistil jsem, že daný typ mají trvale na skladě. V regálu zahradnické sekce jsou svíčky umístěny pod označením MAXI ČAJOVÉ SVÍČKY (sada 12 ks za 65 CZK - viz foto).  Tyto svíce jsou mazlavé i při nízké teplotě a lze jimi pohodlně za studena prstem zatírat kolíčky.

 

Svíčky vhodné pro studené zalepení očkovacích kolíčků hlívy ústřičné; použitelné při očkování pařezů

Bonus navíc - na kolíčky lze přilepit jakýkoliv přírodní materiál - například mech, listy , trávu a tím lze ochránit naše houbařské tajemství až do sklizně před očima zvědavců. A ještě dodávám, že se zřejmě jedná o neškodný parafín, neboť náš pes tu "koňskou" dávku vstřebal bez jakýchkoliv zdravotních komplikací a ještě by si rád přidal ..."

 

Pařez naočkovaný kolíčkovou sadbou hlívy; kolíčky jsou zalepené studeným voskem