Hlíva nutně potřebuje vodu!

O svůj perfektní nápad na funkční zavlažování naočkovaných špalků se se mnou podělil amatérský pěstitel hub Aleš Pištora z Jaroslavi u Holic. Byl tak laskav a svolil abych tento nápad publikoval. Mě osobně se tato metoda velmi líbí a panu Pištorovi děkuji.
 

Jednoduchá metoda zavlažování hlívových špalků

Já jen podotýkám, že Aleš Pištora touto metodou pěstuje houby ve sklepě, tedy bez uložení do země.

Aleš Pištora doslova píše:
"Na  tento nápad jsem přišel sám a to proto, že mě nebavilo při suchém počasí dvakrát či třikrát  denně mlžit rozprašovačem třicet kmenů  různých druhů naočkovaných hub. S bratrem jsem před čtyřmi lety naočkoval špalky hlívy (různých druhů), penízovky, šii-take, ucho jidášovo atd.

Houba bez vody skoro  neroste, tak jsem prostě vzal 30mm sukovník do dřeva, který používáme k očkovaní  sadbou a  z čela udělal asi 5cm hlubokou díru. Do té díry vložíte pet lahev s víčkem, kterou ve víčku nejprve propíchnete špendlíkem, uříznete do poloviny dno a nalijete čistou vodu. Proč do poloviny ? Protože se voda tak rychle neodpařuje. Nedoporučuji větší dírku, to jsem zkoušel a kmen to nestačí absorbovat.

Zavlažování hlívy pomocí PET lahví

Vodu dolíváte asi jednou denně pokud je špalek suchý. Až se nacucá, tak láhev vydrží klidně dva dny. Pokud je v lahvi voda jeden, dva či tři dny bez pohybu, znamená to, že je dírka zacpaná.

Zavlažování používám od jara a super, zkouším to na kmeny, které začínají plodit, ale i na ty co ještě neplodí."

 

Výsledky jsou pozoruhodné a s dobrou sadbou a troškou péče se můžete dočkat krásné úrody.

Zavlažování dřeva naočkovaného hlívou přináší výsledky

Řazení zboží:
Zde máte prostor k diskusi na téma "houby a voda"

Co je nového?

Aktuálně k pěstování hub v létě: očkování dřeva hlívami je nadále bez problémů. Dejte si však pozor na správné umístění špalků ve stínu a zalívejte tak často, jak si jen vzpomenete. Pro pěstování na slámě zvolte raději teplomilnou  hlívu plicní než ústřičnou. Snáší vyšší teploty a plodí i v létě.